Blog DecoMania.pl

Inspiracje w świecie dekoracji wnętrz

DecoMania.pl - sklep internetowy oferujący fototapety, obrazy, naklejki na ściany, drzwi, meble, zdjęcia drukowane na płótnie, szkło z nadrukiem cyfrowym oraz inne dekoracje wnętrz

Blog DecoMania.pl - Inspiracje w świecie dekoracji wnętrz

Surrealistyczne obrazy

Surrealizm jako kierunek w sztuce malarskiej narodził się we Francji w 1924 roku i nazywany był „epoką snów”. Ojcem tego kierunku był Andre Breton, który to wydał „Manifest surrealizmu”. W 1925 roku odbyła się pierwsza wystawa prac surrealistycznych. Głównym celem tego trendu jest wizualne wyrażenie percepcji wewnętrznej.  Obrazy te charakteryzuje zupełna sprzeczność z logicznym porządkiem rzeczywistości. Surrealistyczne reprodukcje negują założenia realizmu, klasycyzmu, empiryzmu, utylitaryzmu i racjonalizmu. Surrealizm odkrywa nadrzeczywistość, uzewnętrznia marzenia senne, stany podświadomości i kojarzy wszystkie elementy zupełnie przypadkowo. Można wyróżnić trzy typy malarstwa surrealistycznego: abstrakcyjne, figuralne i kolażowe.

Ten kierunek w malarstwie przypadł do gustu nowoczesnym stylom aranżacyjnym i doskonale wpisał się w minimalistyczne, proste wnętrza. Dodał im nieco irracjonalnego wyrazu. Surrealistyczne obrazy nadają nietuzinkowego tonu w współczesnych pomieszczeniach, a przecież o oryginalność właśnie nam chodzi.

Postać jak z naszych dziecięcych snów. Grzdyl Księżycowy – tak ją nazwał Leszek Kostuj, autor tego obrazu.  Jest to malarstwo figuralne. Ten typowy, irracjonalny pejzaż doskonale podkreśli wnętrze naszego pokoju lub przedpokoju.

 

Tomasz Maroński- Ilusia. Abstrakcyjne i istniejące jedynie w naszej wyobraźni krainy, od zawsze ubarwiają nasze życie, wprowadzając magię i pozytywną nadzieję w nasze realistyczne wnętrze. Dlatego też, odrobina iluzji w naszej nieco zmęczonej i nudnej codzienności, zawsze się przyda.

Drzewo to symbol życia, mądrości i tego co trwałe, stabilne oraz ważne w naszym egzystowaniu. W powieści słynnego pisarza Tolkiena, drzewa żyją i są jak mędrcy, którzy przekazują swoje doświadczenia, wiedzę oraz starczą mądrość młodym i niedoświadczonym pokoleniom. Takie też wrażenie sprawiają abstrakcyjni „Drzewni bracia” Leszka Kostuja.

Sztuka kolażu, czyli łączenia ze sobą pewnych osobnych elementów zdjęć lub obrazu jest bardzo popularna w nowoczesnej kulturze malarskiej. Tak jak obok, surrealistyczne drzewo- inspiracja Klimt – jest połączeniem kilku elementów, tworzących całość.

 

 

Magia to coś, za czym podświadomie tęsknimy, a czego nie możemy uchwycić w naszym życiu. Brakuje nam magii w naszej realistycznej egzystencji i dlatego szukamy jej w kinie. Harry Potter jest tego wyśmienitym przykładem. Dlatego Potterowska wizja obrazu na płótnie zapewne przypadnie do gustu nie jednej,  zmęczonej codziennym życiem osobie.

 

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*